Zakres obowiązków geodety

www. www. Prace geodezyjne obejmują szereg różnych czynności związanych z pomiarami wykonywanymi na powierzchni Ziemi.
Jest to jednak na tyle rozległy zakres obowiązków, które geodeta musi wykonać, że potrzebne było ustalenie pewnych podziałów. Występuje rozróżnienie poszczególnych prac ze względu na jej zakres oraz ze względu na typ pomiaru.
Pierwsza kategoria zawiera wiele elementów składowych, ponadto dzieli się jeszcze na kilka podkategorii, takich jak pomiary osnów geodezyjnych, pomiary sytuacyjne i szczegółowe, pomiary realizacyjne i obsługa inwestycji.

To tylko niektóre z nich, ale na tej podstawie można stwierdzić, że praca geodety obejmuje duży zakres obowiązków.

Z tego względu potrzebne było rozgraniczenie ich na mniejsze podgrupy.

Budowa domu ? przygotuj się do tego zadania

Budowa domu to niemałe przedsięwzięcie związane ze sporymi wydatkami, dlatego warto się do całego zadania odpowiednio przygotować.
Oprócz zgromadzenia środków pieniężnych należy też z pewnością rozejrzeć się za materiałami łączącymi wysoką jakość z akceptowalną ceną, a przede wszystkim ? zadbać o formalności, wśród których wymienić można chociażby uzyskanie pozwolenia na budowę.
Do zdobycia tego dokumentu niezbędna będzie pomoc geodety, który ponadto przygotuje mapę do celów projektowych, wyznaczy granicę działki oraz sposób prowadzenia przyłączy, a wreszcie ? usytuowanie budynku na jej terenie.
Chociaż mogłoby się wydawać, że najbardziej istotne znaczenie ma sam projekt, bez dopełnienia formalności nie będziemy mogli zrealizować go zgodnie z prawem.

Co robi geodeta na placu budowy?

Podczas budowy domu konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności, dzięki którym budynek stanie na działce legalnie.
Aby tak się stało, konieczne jest skorzystanie z usług geodety. Specjalista musi pojawić się na placu budowy kilkukrotnie. Przede wszystkim wyznacza granice działki oraz miejsca doprowadzenia przyłączy.

Warto też skorzystać z jego usług jeszcze przed sfinalizowaniem kupna ziemi, aby dowiedzieć się jak dokładnie przebiegają granice.

Ważnym zadaniem dla geodety jest również sporządzenie mapy do celów projektowych oraz wyznaczenie na terenie działki miejsca, w którym dokładnie stanie nasz dom.
Pamiętajmy przy tym, aby skorzystać z pomocy specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami. .
Dodane: 29-10-2018 00:31

Tagi: geodezja geodeta budownictwo usługi Malbork Sztum

Widok do druku:

www.