miód akacjowy

Miód akacjowy

Miód akacjowy, pozyskiwany jest z drzew akacjowych — dokładnie robinii akacjowych, które często mylone są z akacjowymi drzewami występującymi w Afryce. W Polsce jest to robinia akacjowa i występuje ona głównie w parkach, jako drzewo ozdobne, jest samo rozprzestrzeniająca się. Drzewa te kwitną około 28 maja — do 10 czerwca.

kwiaty akacji
Z nektaru tych kwiatów robiony jest miód akacjowy.

Wygląd miodu akacjowego

Miód akacjowy posiada bardzo charakterystyczną jasną barwę w stanie płynnym, która jest niemal przezroczysta. Wyraźnie także, pośród innych miodów wykazuje on bardzo wolną krystalizację. Jest to miód o wyraźnie słodkim smaku. Posiada intensywny aromat kwiatowy. Miód akacjowy składa się z cukrów prostych, które dostarczają energii organizmowi. Jak każdy inny miód dodawany jest do herbaty, jak i również spożywany samodzielnie, jednak poprzez swój smak wyjątkowo lubiany jest przez dzieci oraz dodawany jest do przeróżnych potraw i deserów. Zawiera on flawonoidy (robininę i akacetynę) oraz olejek eteryczny, ( m.in. linalol, far-nezol, piperonal) czy kwas syryngowy i śluzy. Posiada śladowe ilości związków mineralnych.

miód akacjowy
Tak wygląda miód akacjowy.

Miód akacjowy — właściwości zdrowotne

Miód akacjowy wykazuje wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu człowieka. Dlatego też stosowany jest przy bardzo wielu schorzeniach i chorobach. Działa on korzystnie na żołądek, ponadto pomaga również osobom chorującym na cukrzycę. Stosowany jest przy leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Pomaga w leczeniu chorób skóry poprzez robienie okładów z miodu, które przyspieszają gojenie i eliminują zakażania. Miody akacjowe, skutecznie pomagają również w leczeniu zwykłych przeziębień, grypy i w chorobach dróg oddechowych.Dlaczego miód akacjowy jest często stosowany w leczeniu chorób skóry?

Miód akacjowy zawiera flawonoidy i olejek eteryczny, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Okłady z miodu akacjowego przyspieszają gojenie ran i eliminują zakażenia.

Czy miód akacjowy może pomóc osobom z cukrzycą?

Miód akacjowy ma niższy indeks glikemiczny niż inne rodzaje miodów i może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Jednakże, osoby z cukrzycą powinny spożywać miód akacjowy z umiarem.

Czy miód akacjowy jest bezpieczny dla dzieci?

Tak, miód akacjowy jest bezpieczny dla dzieci powyżej roku życia, jednak należy pamiętać, że nie powinno się spożywać nadmiernej ilości miodu ze względu na wysoką zawartość cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *