miód mniszkowy

Miód mniszkowy

Ten gatunek miodu powstaje z nektaru kwiatowego bardzo rozpowszechnionego na naszych łąkach mniszka lekarskiego czasem kryjącego się pod nazwą dmuchawiec lekarski. Ten pospolity w sumie gatunek roślinności porę kwitnienia ma w maju. Pszczoły wykorzystują go wtedy jako pożytek rozwojowy. Największe zbiory miodu z mniszka odnotowuje się na terenach Polski zachodniej, na Pogórzu Karpackim oraz Białostocczyźnie.

mniszek lekarski
Miód z mniszka lekarskiego ma wspaniałe właściwości.

Miód mniszkowy — charakterystyka

Miód mniszkowy jest bardzo szlachetny i niekiedy trudny do zdobycia pomimo powszechności rośliny, z jakiej jest wytwarzany. Miód z nektaru mniszka charakteryzuje się złocistożółtą lub jasnobrązową barwą. Jest ciągliwy i gęsty szybko podlega procesowi krystalizacji. Z kolei jego smak odznacza się delikatnością, choć niekiedy bywa on cierpki. Miód ten wydziela wysoce aromatyczną woń kwiatów, z których pochodzi, czyli mniszka lekarskiego.

Wartości odżywcze miodu mniszkowego

Ten gatunek miodu jest niezwykle bogaty w witaminy (witamina B2 i C) i mikroelementy (fosfor, żelazo, potas, mangan). Jak każdy miód zawiera znaczne ilości cukrów prostych. W jego składzie znajdziemy glukozę (ok. 35,6%) i fruktozę (ok. 41,5%). Cecha, która wyróżnia miód mniszkowy to jego mała kwasowość.

miód mniszkowy
Miód mniszkowy ma wiele witamin i składników odżywczych.

Spożywając regularnie miód mniszkowy, sprzyjamy naszej wątrobie, ponieważ ma on działanie osłonowe. Pomaga on nam również w trakcie leczenia stanów zapalnych żołądka, wątroby, ma też zbawienne działanie w trakcie niestrawności. Nie można pominąć jego roli jako uzupełnienie podczas leczenia reumatyzmu lub ogólnego wyczerpania psychofizycznego.Jakie są wartości odżywcze miodu mniszkowego?

Miód mniszkowy jest bogaty w witaminy (witamina B2 i C) oraz mikroelementy (fosfor, żelazo, potas, mangan). Zawiera również znaczne ilości cukrów prostych, głównie glukozę (ok. 35,6%) i fruktozę (ok. 41,5%). Cechą wyróżniającą miód mniszkowy jest jego mała kwasowość.

Jakie właściwości ma miód mniszkowy?

Miód mniszkowy ma wspaniałe właściwości osłonowe dla wątroby. Ma także działanie przeciwzapalne i może pomóc w leczeniu stanów zapalnych żołądka i wątroby. Miód mniszkowy jest bogaty w składniki odżywcze takie jak witaminy i mikroelementy.

Jakie choroby można leczyć przy pomocy miodu mniszkowego?

Miód mniszkowy może pomóc w leczeniu stanów zapalnych żołądka i wątroby, niestrawności, reumatyzmu oraz ogólnego wyczerpania psychofizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *