miód lipowy

Miód lipowy

Jak sama nazwa wskazuje, jest, to miód pozyskiwany z kwiecia lipy. Lipy, to długowieczne drzewa, rosnące w umiarkowanej strefie półkuli północnej, drzewa te występują w około 30 gatunkach. Lipy posiadają charakterystyczne liście, po których łatwo rozpoznać te drzewa, chociażby w parkach wśród innych drzew. Najczęściej są to liście o kształcie sercowatym, brzegi tych liści są karbowane i postrzępione. Lipy kwitnął od końca czerwca aż po koniec lipca, wtedy można zaobserwować, iż w tym czasie pszczoły najwięcej odwiedzają kwiecie. W zależności od gatunku, lipy mogą kwitnąć z wahaniem do około 2 tygodni.

miód lipowy
Miód lipowy pozyskuje się z takich kwiatów lipy.

Charakterystyka miodu z lipy

Miód lipowy, uważany jest, za najlepszy ze wszystkich wytwarzanych miodów. Jego kolor w stanie płynnym, to jasno-bursztynowy lub zielonkawo-żółty. Najczęściej stosowany jest do słodzenia herbaty lub do bezpośredniego spożycia. Stosując go do herbaty, należy mieć na uwadze, iż nie wolno dodawać miodu do gorącego płynu, gdyż w ten sposób niszczymy całkowicie jego dobroczynne działanie. Miody lipowe są słodkie z charakterystycznym lekkim miętowym lub gorzkawym posmakiem. Warto pamiętać też, że miód ten jest bogaty w enzymy. W skład tego miodu wchodzą naturalne związki, które występują w kwiatach lipy jak np. olejki eteryczne czy flawonoidy (tj. hesperetyna, rutyna, hesperydyna, izokwercytryna oraz tiliarozyd). Kupując miód lipowy w sklepie, miejmy także na uwadze fakt, iż nie zawsze jest on czysto lipowy. Często spotykamy miód lipowy z częściową zawartością innych kwiatów.

miód lipowy
Tak wygląda miód lipowy.

Na co pomaga miód lipowy?

Miód lipowy to najlepszy, naturalny sposób na przeziębienia, grypę czy schorzenia dróg oddechowych, z racji dużej zawartości olejków eterycznych. Miód ten stosuje się również przy leczeniu nerwicy, bezsenności, przy chorobach dróg moczowych czy schorzeniach reumatycznych.Jakie są właściwości zdrowotne miodu lipowego?

Miód lipowy posiada wiele właściwości zdrowotnych, w tym działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych, stanów zapalnych i reumatycznych, a także wzmaga układ odpornościowy organizmu.

Czy miód lipowy zawsze zawiera tylko nektar z kwiatów lipy?

Nie zawsze. Często miody lipowe zawierają nektar również z innych kwiatów, co wpływa na ich smak i właściwości. Dlatego warto czytać etykiety i wybierać miody pochodzące tylko z kwiatów lipy.

Jak rozpoznać miód lipowy?

Miód lipowy ma charakterystyczny lekko miętowy lub gorzkawo-miętowy smak. Jego kolor w stanie płynnym to jasno-bursztynowy lub zielonkawo-żółty. Można też rozpoznać go po zapachu, który przypomina zapach kwiatów lipy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *